Prawo jazdy C i C + E ‒ wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą tira?
Transport drogowy to bardzo prężnie rozwijający się segment gospodarki. Przybywa kierowców zawodowych, na drodze często można spotkać samochód przewożący ładunek. Jednak żeby móc kierować samochodem ciężarowym, trzeba najpierw zdobyć odpowiednie uprawnienia. W tym tekście dowiesz się, co trzeba zrobić, żeby zdobyć prawo jazdy C i C + E.
Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii C i C + E
Kategorie C oraz C + E uprawniają do prowadzenia pojazdów samochodowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t z wyjątkiem autobusów. Różnica polega na rodzaju przyczepy, która może być dołączona do samochodu. Przy kategorii C dopuszczalne jest stworzenie zestawu składającego się z samochodu, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, oraz przyczepy lekkiej, czyli takiej, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. W kategorii C + E waga przyczepy może być większa niż 750 kg.
Jakie wymagania należy spełnić, żeby zdobyć prawo jazdy kategorii C oraz C + E?
Głównym warunkiem w przypadku uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi jest ukończenie 21. roku życia. Od tej reguły jest wyjątek dla żołnierzy kierujących pojazdami sił zbrojnych ‒ wiek minimalny to w tym wypadku 18 lat. Ponadto żeby móc się ubiegać o prawo jazdy C, trzeba posiadać dokument kategorii B lub zaświadczenie o zdanym egzaminie państwowym na tę kategorię. Warunkiem uzyskania uprawnień do kategorii C + E jest posiadanie prawa jazdy C lub dokumentu zaświadczającego zdanie egzaminu państwowego tej kategorii.
Jeśli spełniasz te warunki, możesz się udać do starostwa powiatowego w celu założenia profilu kandydata na kierowcę (PKK). Do jego stworzenia potrzebne jest zaświadczenie od lekarza, który stwierdzi, czy stan zdrowia umożliwia Ci kierowanie pojazdami, a ponadto orzeczenie z poradni psychologicznej o braku psychicznych przeciwwskazań do zostania kierowcą. Musisz też posiadać swoją kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Z przyznanym numerem i numerem PESEL należy udać się do wybranej szkoły jazdy lub wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego w celu przygotowania się do egzaminu państwowego.
Jak długo trwa kurs na prawo jazdy C oraz C + E?
Istnieją dwie możliwości, by się przygotować do egzaminu państwowego na kategorię C oraz C + E. Jedna z nich to udanie się do ośrodka szkolenia kierowców. W przypadku kategorii C kurs trwa minimum 50 godzin i składa się z 20 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki. W przypadku kategorii C + E to minimum 20 godzin teorii i 25 praktyki. Po zakończeniu szkolenia w szkole jazdy musisz zdać test wewnętrzny i dopiero wtedy możesz się zgłosić do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, żeby przystąpić do egzaminu państwowego.
Drugą opcją jest zgłoszenie się do WORD. Do egzaminu teoretycznego możesz się przygotować sam ‒ przystępujesz wtedy od razu do teoretycznego egzaminu państwowego, a po jego zdaniu udajesz się do szkoły jazdy na zajęcia praktyczne. Po ich odbyciu zgłaszasz się ponownie do WORD w celu przystąpienia do egzaminu państwowego.
Jak wygląda egzamin państwowy na kategorię C oraz C + E?
Podczas testu państwowego sprawdzane są umiejętności teoretyczne oraz praktyczne. W przypadku kategorii C, żeby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi, musisz zdać test ze znajomości zasad ruchu drogowego oraz wiedzy specjalistycznej. Trwa on 25 minut i składa się z 20 pytań ogólnych oraz 12 pytań szczegółowo dotyczących kategorii C. Osoby, które zdają egzamin na kategorię C + E, są zwolnione ze zdawania testu teoretycznego. Ponieważ do przystąpienia do egzaminu tej kategorii jest wymagane prawo jazdy C, uznaje się je za posiadające pozytywny wynik z części teoretycznej.
W przypadku kategorii C oraz C + E należy przystąpić do egzaminu praktycznego, podczas którego zostaną sprawdzone Twoje umiejętności przygotowania pojazdu do jazdy, a następnie na placu manewrowym. Po wykonaniu tych czynności egzaminator sprawdzi Twoje umiejętności w ruchu ulicznym. Po pozytywnym zakończeniu testu państwowego Twój profil PKK zostanie zaktualizowany o wynik egzaminu, a Ty będziesz mógł udać się do starostwa powiatowego, żeby uiścić opłatę za dokument. Po około dwóch tygodniach można odebrać prawo jazdy.
Zapraszamy do naszego biura lub kontaktu online! Pomożemy dobrać polisę pod Państwa indywidualne potrzeby. Za składkę mogą Państwo zapłacić jednorazowo lub rozłożyć płatność nawet na 11 rat!
powrót