Prawo jazdy B + E ‒ wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą przyczepy?
Jeśli poszukujesz informacji na temat tego, kiedy wymagane jest prawo jazdy kat. B + E, jak zdobyć prawo jazdy na przyczepę, przyczepę kempingową, lawetę czy przyczepę konną ‒ dobrze trafiłeś.
Prawo jazdy kat. B a przyczepka
W przypadku nie wszystkich przyczep wymagane jest specjalne prawo jazdy. Do holowania niewielkiej przyczepy do przewożenia mebli czy innego sprzętu wystarczy tylko prawo jazdy kategorii B. Warunkiem jest, aby nie ważyła ona więcej niż 750 kg. Dopuszczalna masa całkowita (największa dopuszczalna masa pojazdu) takiego zestawu pojazdów nie może przekroczyć 4,25 t. Możemy się więc poruszać autem do 3,5 t i przyczepą tzw. lekką o wadze 750 kg. Zanim jednak stworzymy taki zestaw pojazdów, musimy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, jaką przyczepę może holować dany samochód.
Dodatkowo kierowca, który ma prawo jazdy kat. B, może holować przyczepę, która nie jest uznawana za lekką, jeśli DMC całego zestawu nie przekroczy 3,5 t. Co ważne, rzeczywista masa całkowita (masa pojazdu z przedmiotami i osobami w danym momencie) przyczepy holowanej przez samochód nie może przekraczać RMC pojazdu holującego.
Prawo jazdy B96
Co z zestawami pojazdów o DMC mniejszym niż 4,25 t, ale większym niż 3,5 t? Jeśli zestaw składający się z samochodu z przyczepą nie przekracza łącznie DMC w wysokości 4,25 t (przyczepa może mieć więcej niż 750 kg, jednak auto musi być od niej cięższe minimum o 33%), wystarczy prawo jazdy kategorii B z odpowiednim kodem ‒ 96. Aby zdobyć prawo jazdy B96, trzeba zdać egzamin państwowy, jednak nie jest wymagane odbycie kursu. Z tego typu uprawnieniem można np. holować lekką lawetę.
Prawo jazdy B + E ‒ kiedy jest potrzebne?
Prawo jazdy kat. B + E to uprawnienie, które pozwala na legalne poruszanie się zespołem pojazdów ‒ autem określanym w kategorii B oraz przyczepą o wadze większej niż 750 kg. DMC auta nie może przekraczać 3,5 t, DMC przyczepy również. Tutaj także obowiązuje zasada, że RMC przyczepy nie może przekraczać RMC pojazdu ciągnącego. Prawo jazdy kategorii B + E pozwala więc na kierowanie zespołem pojazdów o łącznym RMC do 7 t. Mając prawo jazdy tej kategorii, można również prowadzić traktor lub traktor z przyczepami.
Przeanalizujmy przykład zestawu, w którym wymagane jest prawo jazdy kat. B + E. Samochód dostawczy o DMC wynoszącym 3 t ciągnący przyczepę o DMC 2 t tworzy zestaw o łącznym DMC 5 t. Zestaw znacznie przekracza więc dopuszczalną masę całkowitą wymaganą przy kategorii B (3,5 t) czy B96 (4,25 t), a zatem do jego kierowania wymagane jest prawo jazdy B + E.
Kategoria E ‒ kurs na prawo jazdy
Aby zdobyć prawo jazdy kat. E, trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy kategorii B. Wymagane jest zdanie egzaminu państwowego. Przed udaniem się do ośrodka szkolenia kierowców należy w odpowiednim wydziale komunikacji złożyć wniosek o wydanie profilu kandydata na kierowcę. Dopiero po jego zdobyciu można odbyć kurs, który składa się z części praktycznej ‒ 15 h zegarowych. Kursant dowiaduje się, jak połączyć i rozłączyć auto z przyczepą, uczy się manewrów na placu, a także ćwiczy jazdę w ruchu drogowym (w tym min. 4 h porusza się poza terenem zabudowanym, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi ponad 70 km/h). Następnie należy przystąpić do egzaminu wewnętrznego, a potem egzaminu państwowego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.
Zapraszamy do naszego biura lub kontaktu online! Pomożemy dobrać polisę pod Państwa indywidualne potrzeby. Za składkę mogą Państwo zapłacić jednorazowo lub rozłożyć płatność nawet na 11 rat!
powrót