Oświadczenie sprawcy kolizji ‒ zobacz wzór i dowiedz się, jak je napisać
Jeśli miałeś stłuczkę, ale nikomu nic się nie stało i ucierpiały tylko auta, nie trzeba wzywać policji. Po upewnieniu się, że pojazdy nie stwarzają zagrożenia na drodze, sporządź z drugim kierowcą oświadczenie sprawcy kolizji. Jeśli nie macie gotowego formularza, możecie napisać oświadczenie samodzielnie, na kartce. Najważniejsze, aby zawierało ono wszystkie potrzebne informacje oraz podpis osoby, która spowodowała stłuczkę. Warto wiedzieć, jak poprawnie sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji.
Co powinno się znaleźć w oświadczeniu sprawcy kolizji drogowej?
Przy spisywaniu oświadczenia na miejscu zdarzenia drogowego trzeba zwrócić uwagę, aby z pisma jasno wynikało, co się stało, kto zawinił i jakie szkody powstały w wyniku stłuczki.
• Dane kierowców i właścicieli aut
W oświadczeniu trzeba zawrzeć dane kierowców biorących udział w kolizji (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu, seria i numer prawa jazdy, a także dowodu tożsamości) oraz zaznaczyć, kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym. Ważne jest również podanie danych właścicieli aut.
• Dane pojazdów
Sporządzając pismo na miejscu kolizji, nie można zapomnieć o informacjach, po których można zidentyfikować samochody sprawcy oraz poszkodowanego, takich jak: numer rejestracyjny, numer VIN, marka, model oraz typ samochodu.
• Numery polis OC
Istotna jest informacja o aktualnym OC sprawcy i poszkodowanego. Trzeba podać nazwę towarzystwa, numer polisy oraz zaznaczyć, do kiedy jest ważna.
• Przebieg kolizji
Oprócz dokładnego czasu (data i godzina) oraz miejsca zdarzenia (nazwa ulicy, skrzyżowania) trzeba również opisać, co się wydarzyło, np.: „kierujący pojazdem marki X nie udzielił pierwszeństwa kierującemu pojazdem marki Y i uderzył w jego prawy bok". Oprócz opisu zdarzenia oraz zniszczeń obu samochodów warto również naszkicować, jak przebiegała cała sytuacja. Jeśli podczas stłuczki uszkodzeniu uległ laptop znajdujący się w aucie lub inny cenny przedmiot, należy podać w oświadczeniu taką informację.
• Dane świadków
Często zdarza się, że wraz z pokrzywdzonym lub sprawcą podróżują pasażerowie ‒ warto zawrzeć dane tych osób (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, seria i numer dowodu tożsamości, a także numer telefonu) oraz zdobyć ich podpisy.
Wydrukuj oświadczenie sprawcy kolizji
Gotowy formularz zaoszczędzi Ci nerwów i czasu w przypadku nieprzyjemnego zdarzenia drogowego, warto więc wydrukować sobie kilka takich wzorów oświadczeń sprawcy kolizji i przechowywać je np. w schowku samochodowym.
Drobna stłuczka ‒ czy wzywać policję?
Chociaż w wielu przypadkach uczestnicy zdarzenia drogowego samodzielnie spisują oświadczenie na miejscu zdarzenia i nie wzywają policji, jest kilka okoliczności, kiedy jest to konieczne.
Przede wszystkim należy to zrobić, kiedy strony nie zgadzają się co do przebiegu zdarzenia i trudno jest ustalić sprawcę. Policję trzeba również wezwać, gdy w wyniku zdarzenia na drodze ktoś zostanie ranny ‒ wtedy do czynienia mamy już z wypadkiem, a nie z kolizją. Niezwłocznie zadzwoń pod numer alarmowy, gdy masz podejrzenia, że drugi kierowca prowadził auto, będąc pod wpływem alkoholu. Odpowiednie służby wezwij także, gdy drugi kierowca zbiegł z miejsca kolizji albo gdy podczas spisywania oświadczenia masz podejrzenia, że jego dokumenty nie są ważne.
Gdzie przekazać oświadczenie sprawcy kolizji?
Celem oświadczenia sprawcy kolizji jest ustalenie, kto jest jej sprawcą. Podpisując się pod takim dokumentem, osoba, która spowodowała stłuczkę, oświadcza, że zgadza się na wypłacenie poszkodowanemu pieniędzy ze swojej polisy OC.
To poszkodowany przekazuje oświadczenie do firmy ubezpieczeniowej sprawcy. W zależności od towarzystwa zgłaszanie szkody odbywa się w różny sposób: telefonicznie, pisemnie, osobiście lub online. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe należą do programu BLS, czyli Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Nie musisz wówczas zgłaszać szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy ‒ wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim. Wymagane jest natomiast, aby obydwie strony posiadały polisę w firmie, w której jest taka opcja. Szkodą, której wartość nie przekracza 30 tys. zł, firma ubezpieczeniowa należąca do BLS zajmuje się w imieniu klienta.
Może się zdarzyć, że sprawca ma nieaktualną polisę OC ‒ wtedy szkodę zgłasza się do dowolnej firmy ubezpieczeniowej, w której można wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Najlepiej jednak, jeśli zgłosisz się do swojego towarzystwa.
Po zgłoszeniu szkody zostaje uruchomiona procedura likwidacji szkody. Najpierw ubezpieczyciel ustala okoliczności zdarzenia, sprawdza, czy zostały dostarczone wszystkie dokumenty, a także weryfikuje powstałe w wyniku kolizji szkody. Po takim przeglądzie ubezpieczyciel sprawcy wypłaca pokrzywdzonemu odszkodowanie (rozliczenie na podstawie wcześniej sporządzonego kosztorysu) lub przekazuje pieniądze na naprawę auta warsztatowi samochodowemu (rozliczenie bezgotówkowe, warsztatowe).
Autocaso ratunkiem dla sprawcy kolizji
Jeśli zdecydowałeś się na wykupienie jedynie polisy OC, a spowodowałeś kolizję, niestety naprawę swojego auta będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości, zadbaj o ubezpieczenie AC. W ramach tej polisy otrzymasz świadczenie nawet, jeśli to z Twojej winy powstała kolizja drogowa.
Zapraszamy do naszego biura lub kontaktu online! Pomożemy dobrać polisę pod Państwa indywidualne potrzeby. Za składkę mogą Państwo zapłacić jednorazowo lub rozłożyć płatność nawet na 11 rat!
powrót