Jak odzyskać dowód rejestracyjny zabrany przez policję?
Aby wyruszyć w podróż autem, potrzebne jest nie tylko prawo jazdy ‒ samochód musi spełniać odpowiednie normy techniczne. Może się zdarzyć, że podczas kontroli drogowej dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany. Sprawdź, jak go odzyskać, żeby na nowo włączyć się do ruchu zgodnie z przepisami.
Jak działa wirtualne zatrzymanie dowodu?
Policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny w przypadkach regulowanych przepisami, np. gdy brak ważnego badania technicznego lub auto stanowi zagrożenie dla innych uczestników drogi. Dzięki zmianie przepisów od października 2018 roku kierowca nie musi mieć dowodu rejestracyjnego przy sobie. Policjant nie może zatem fizycznie zabrać papierowej wersji, ale zamiast tego dokonuje wirtualnego zatrzymania dokumentu w systemie CEPiK. Przed zmianami dowód rejestracyjny był wysyłany do odpowiedniego wydziału komunikacji, obecnie informacje spływają do urzędu cyfrowo wprost od funkcjonariuszy.
Co zrobić po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego?
W trakcie kontroli drogowej policjant elektronicznie zatrzymał Twój dowód rejestracyjny? Z pewnością otrzymałeś zaświadczenie, które poświadcza ten fakt. Jest ono istotne i musisz je zachować do momentu odzyskania dowodu. Przyda się przy procedurze odzyskiwania oraz oszczędzi Ci stresu w razie kolejnej kontroli.
Zaświadczenie wystawione przez funkcjonariusza jest ważne maksymalnie 7 dni. W tym czasie musisz się udać do okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz usunąć przyczyny zatrzymania dokumentu. U diagnosty koniecznie należy się stawić z papierowym dowodem rejestracyjnym, gdyż w przeciwnym razie nie będzie mógł w sposób formalny wydać opinii na temat pojazdu. Auto musi pozytywnie przejść badanie techniczne i uzyskać zaświadczenie potwierdzające jego zadowalający stan techniczny.
Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?
Jeśli diagnosta pomyślnie ocenił sprawność samochodu, możesz zacząć się starać o zwrot dowodu rejestracyjnego. W tym celu należy zgłosić się do organu, który dokument wydał (np. starostwo powiatowe) lub go zatrzymał. Jeśli elektronicznego zatrzymania dokonał policjant w Poznaniu, dowód może zwrócić policja w całym kraju. Potrzebne będą: wniosek o elektroniczne odnotowanie zwrotu, zaświadczenie z badania technicznego, pokwitowanie potwierdzające zatrzymanie oraz aktualna polisa OC.
Należy pamiętać, że po przekroczeniu siedmiodniowego okresu przewidzianego zaświadczeniem nie wolno kierować autem bez aktualnych badań technicznych. W przypadku kontroli pojazd może zostać odholowany na policyjny parking.